Korozja uziomu

Uziom to elementy metalowe umieszczone w ziemi, lub betonie, mające z nią jak najlepszy kontakt. Dwa podstawowe powody dla których wykonywane są uziomy:
– ochrona odgromowa
– ochrona przeciwporażeniowa.

skorodowana bednarka

Ocynkowana bednarka po pół roku w ziemi.

Ogromna większość uziomów wykonywana jest obecnie z ocynkowanej bednarki, głównie z racji kosztów oraz przyzwyczajeń projektantów i wykonawców. O ile dekady wstecz, kiedy wiedza w tym zakresie nie była tak, nomen omen, dogłębna, używanie ocynkowanych bednarek było usprawiedliwione. Dzisiejszy dostęp do literatury technicznej nie uzasadnia tak lekkomyślnego ich zastosowania.
Każdy z nas widział wiele metalowych konstrukcji zabezpieczonych ocynkiem: płoty, wiaty, blachy, siatki i wiele innych, a ich jedynymi wrogami są deszcz oraz słońce. W ziemi istnieją zgoła inne warunki pracy, jak ciągła wilgotność i przede wszystkim odczyn gleby. Ziemia może być od silnie zasadowej do ekstremalnie kwaśnej. Cynk jest w stanie przetrwać stosunkowo długo w relatywnie nieagresywnych warunkach. Im warunki glebowe są trudniejsze, tym szybciej następuje korozja cynku, a niechroniona stal koroduje jeszcze szybciej.

Rysunek ilustruje odporność na korozję: a) cynk, b) miedź, c) cyna

Najlepszą opcją jest wykonanie uziomu fundamentowego, czyli ułożenie NIECYNKOWANEJ bednarki w betonie, najlepiej połączonej ze zbrojeniem fundamentu. Tak długo jak beton jest szczelny oraz bez pęknięć, tak długo uziom jest bezawaryjny.
Wszystkie inne formy uziomu, parafundamentowy i szpilkowy, są narażone na korozję ze względu na warunki glebowe. Wykonanie wspomnianych uziomów tak, aby były trwałe, wymaga wielokrotnie większych kosztów i poprawności montażu.