PEN, przewód ochronno-neutralny

Wpis powstaje w odpowiedzi na dyskusję z klientem oraz administracją pewnej spółdzielni mieszkaniowej.

W obowiązującej normie PN-HD 60364-5-54:2010 jest napisane:

Cytat:
543.4.1 Przewód PEN może być używany w instalacjach elektrycznych ułożonych na stałe i, z przyczyn mechanicznych, powinien mieć przekrój nie mniejszy niż 10 mm2 dla żył miedzianych i 16 mm2 dla żył aluminiowych.
Przykładowy podział PEN

W Polsce niemal całość sieci dystrybucyjnej pracuje w systemie TN, co między innymi oznacza, że przewód neutralny N wychodzący z najbliższego transformatora jest uziemiony. Taki sam potencjał ziemi musi mieć przewód ochronny PE (potocznie zwany uziemieniem) stosowany głównie w obwodach odbiorczych. Skoro zatem dwa przewody mają w praktyce ten sam potencjał ziemi, więc ze względów praktycznych zawodowa energetyka łączy ich funkcje w jednym przewodzie PEN. Taki system technicznie opisywany jest jako TN-C.

W instalacjach odbiorczych takich jak domy, biura czy warsztaty, wymagane jest okablowanie, które zawiera dwa osobne przewody: neutralny N i ochronny PE, poza przewodami fazowymi L.
Zatem na potrzeby każdej rozdzielnicy w domu, mieszkaniu lub warsztacie rozdziela się jeden wspólny ochronno-neutralny PEN na ochronny PE i neutralny N. Taki system określany jest TN-C-S.